Egyre több kutatás és klinikai tapasztalat mutatja, hogy a lágylézer-terápia (más néven fotobiomoduláció) támogató hatással lehet az idegrendszer működésére, különösen akkor, ha az agy bizonyos területeinek alulműködésével, érzékszervi vagy szabályozási zavaraival állunk szemben – mint például autizmus spektrumzavar, figyelemzavar vagy szenzoros integrációs nehézségek esetén.
A terápiás célú lágylézer-fény nem melegíti fel a szöveteket, hanem sejtszintű folyamatokat indít be – különösen az agy és az idegrendszer sejtjeiben. A fény bizonyos hullámhosszon (leggyakrabban vörös: 630–670 nm, vagy infravörös: 800–850 nm) eléri a mitokondriumokat – vagyis a sejtek energiatermelő központját.
A citokróm-C oxidáz, egy mitokondriumban található enzim, képes elnyelni ezeket a fényhullámokat, és ennek hatására fokozódik az ATP (energia) termelés, a sejtek anyagcseréje és a regeneráció.
Ez nemcsak a testi szövetekben (pl. izmok, ízületek), hanem az agy bizonyos területein is pozitív hatásokat válthat ki – különösen, ha a lézerfény megfelelően fókuszált, és a koponyán keresztül a kívánt területig képes eljutni.
A fotobiomodulációval kapcsolatos kutatások szerint a következő idegrendszeri támogatások figyelhetők meg (típustól és alkalmazási helytől függően):
Ezek az élettani folyamatok támogathatják a tanulási képességeket, viselkedés-szabályozást, figyelmet vagy érzelmi stabilitást – természetesen minden esetben egyéni, fokozatos megfigyelés mellett.
Hazánkban is többféle lágylézer érhető el. A legfontosabb különbségek:
Tulajdonság | Amerikai LZ30 Pro-Z | Safe Laser 1800 (HU) |
---|---|---|
Hullámhossz | 637 nm (vörös) + 808 nm (infra) | 808 nm (infra) |
Pulzálás, presetek | ✅ Igen, neurológiai célokra is | ❌ Nem |
Agyi célú protokoll | ✅ Kifejezetten agyra fejlesztve | ❌ Nem célzott |
CE minősítés (EU) | ❌ (jelenleg folyamatban) | ✅ igen |
Használhatóság agyra | ✅ célzott, fókuszált, kis felület | ⚠️ kevésbé precíz, széles sugár |
A vörös fény (637 nm) felszíni agyi régiókat érhet el, mint a homloklebeny, és ott közvetlenül serkentheti a sejtszintű működést.
A pulzáló üzemmód pedig lehetőséget ad arra, hogy az agyhullámokkal összhangban (pl. 10 Hz alfa, 40 Hz gamma) történjen az ingerlés – ez különösen fontos figyelem- és szabályozási problémáknál.
Az EU-ban (így Magyarországon is) csak CE-minősített orvostechnikai eszköz használható terápiás célra. A LZ30 Pro-Z amerikai eszköz, amely jelenleg CE-minősítési folyamat alatt áll – ezért most még csak wellness vagy demonstrációs célra alkalmazható, terápiás használat csak a minősítés után lehetséges.
A Safe Laser készülékek CE-vel rendelkeznek, de nem kifejezetten agyi célra lettek tervezve.
A lágylézeres agyi stimuláció egy ígéretes, nem invazív támogatási forma, amely tudományosan is egyre jobban dokumentált. Fontos azonban, hogy:
Ha a CE-minősítés megszületik, fejlesztőházunkban lehetőség nyílik az amerikai LZ30 készülékkel végzett, célzott idegrendszeri támogatásra – tudományos háttérrel, fokozott biztonsággal.
Copyright 2025 Szenzoros Terápiák Fejlesztőház - Minden jog fenntartva | A weboldalt tervezte: Your Insighter | A weboldalt fejelsztette: Dev Your Way